Nyugdíj, jubileumi jutalom és egyebek

Aki tud, válaszával segítsen!
Öregségi nyugdijas lettem. 6 évig voltam köztisztviselő, előtte sok területen dolgoztam,de nem voltam közalkalmazott sem. 39 évnél kicsivel több szolgálati időt szedtem össze, ebben van gyermek kedvezmény, munkanélküli viszonyban eltöltött idő, és tsz.tagság. 1992. májusáig voltam tsz.tag. A legutóbbi munkaadóm /ahonnan nyugdijba mentem, mint köztisztviselő/azt mondta, nem adható jubileumi jutalom. Viszont a 2 évenkénti besorolás változtatásnál adott hivatalos okmányon úgy van feltüntetve, hogy: közalkalmazotti munkaviszonyban eltöltött évek, és az addig munkaviszonyban töltött időt vette a béremelés alapjául. Eddigi életemben egy fillér jub.jutalmat sem kaptam, mert amikor elértem az 5,10,15, stb. éveket, mindig jött valami jogszabályi változtatás, ami alapján nem voltam jogosult rá. Egyik munkahelyen pld. az volt a kitétel, hogy a 25 évest akkor kaphatom meg, ha azon a munkahelyen már 5 éve dolgozom. Valóban nem vagyok jogosult semmiféle jub.jutalomra?
Még 2 kérdés: a jubileumi jutalom kifizethető-e akkor, ha valaki nyugdijba megy, és még 1 év hiányzik a 40 évből? Vagy pedig a feltételeknek meg kell felelni.
Érdemes-e Munkaügyi Bírósághoz fordulnom. Köszönettel: Zsó

Kedves Mária!
Nem derült ki, hogy köztisztviselő vagy közalkalmazott vagy-e. Én a Közalkalmazotti törvény megfelelő §-át másolom ide. /Ugyanígy fellelhető a köztisztviselői törvényben is ez a meghatározás./
"37/B. § (1) E törvény alkalmazása szempontjából a közalkalmazott akkor minősül nyugdíjasnak, ha

a) a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény szerinti öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság), illetve

b) az a) pontban említett korhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban, vagy

c) korkedvezményes öregségi nyugdíjban, vagy

d) előrehozott (csökkentett összegű előrehozott) öregségi nyugdíjban, vagy

e) szolgálati nyugdíjban, vagy

f) korengedményes nyugdíjban, vagy

g) más, az öregségi nyugdíjjal egy tekintet alá eső nyugellátásban, illetőleg

h) rokkantsági (baleseti rokkantsági) nyugdíjban

részesül.

(2) A közalkalmazott akkor részesül az (1) bekezdés b)-h) pontokban felsorolt nyugellátásban, amikor a nyugellátást kérelmére megállapították.

(3) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően, e törvény alkalmazásában nyugdíjasnak minősül az a közalkalmazott, aki az előrehozott nyugdíj feltételeivel rendelkezik, és felmentésére a 30. § (1) bekezdése e) pontja alapján kerül sor.

(4) A közalkalmazott köteles tájékoztatni a munkáltatót, ha az (1) bekezdés hatálya alá esik."

A 30.§ 1/e pontja pedig azt tartalmazza, hogy a felmentési idő utolsó napján eléri a nyugdíjkorhatárt. Vagyis jó volt a feltételezésed.

Amennyiben nyugdíjazás miatt szűnik meg - bármilyen módon - a jogviszonyod, 35 betöltött közalkalmazotti év után jár a 40 éves jubileumi jutalom.
Üdv: Judit

Melyik az a TB törvény amelyik nem engedi kifizetni a jub. jutalmat a nyugdíjasnak?

Csak ha felmenti a nyugdíjast saját írásbeli kérésére a munkáltatója, márpedig erre nem kötelezhető, főleg ha nincs rá pénze. Tehát nem kapod meg a 40 éves jub. jut-at. 30 paragraf. 1 bekezd. d.) e.)

Kedves Lakatosné!

Nem tudom,rendeződött-e a jubileumi jutalom ügyed,de ha nem,jó hirem van számodra.A Legfelsőbb Biróság 2010.március 24-én - a köztisztviselő felülvizsgálati kérelmére - egyedi ügyben hozott itéletében kimondta,hogy jár a jubileumi jutalom annak,akinek munkaviszonyát a munkáltató felmentéssel szüntette meg 2008.január 1 és április 30 között.
Itéletében többek között kimondta,hogy a törvény rendelkezése a jubileumi jutalomra való jogosultság feltételeként nem azt követeli meg,hogy a köztisztviselő a jogviszonya megszünésekor nyugdijasnak minősüljön, hanem azt kivánja meg, hogy a közszolgálati jogviszony megszünése és a nyugdijazás összefüggjön.

Jó hirem van! Jár a jubileumi jutalom annak, akinek a munkaviszonyát 2008.január 1 és április 30. között nyugdijazás miatt felmentéssel szüntették meg.
A jubileumi jutalom független a végkielégitéstől.
Ezt mondta ki a Legfelsőbb Biróság a 2010.máriusában egyedi ügyben hozott itéletében.

Kedves Hozászóló! Nekem a közszolgálati jogviszonyomat 2008. december 29. nappal felmentéssel szüntették meg, előrehozott nyugdíjba mentem. Felmentési időm 2008.április 29-től 2008. december 29-ig tartott, amivől négy hónapot le kellett dolgoznom és sajnos a 40. évi jubileui jutalmamat nem kaptam meg, valami 2008.01.01-től érvényes tb törvényrfe hivatkoztak. A Ktv-ben pedig le van írva, ha nyugdíjazáskor a 40. jubileumi jutalom idejétől 4 évnél kevesebb van hátra, akkor azt a nyugdíjazáskor ki kell fizetni. Nekem 4 évnél kevesebb volt hátra 2008. december 29-én. Minden hivatal azt írta hogy mivel nyugdíjas lettem ezért már nem volt meg a közszolgálati jogviszonyom ezért nem jár, de hát 2008. december 29-én szünt meg a közszolgálati jogviszonyomn, amikor is a fizetésem, a végkielégítésem is kifizették csak a jubileumi jutalmamat nem. Kérem írja meg, hogy tudja-e hogy a fennt leírtak alapján nekem jár-e a jubileumi jutalom. Előre is köszönöm a segítségét.
Üdvözlettel: Mondok Mária

Kedves Mondok Mária!

Olvasd el lejjebb a Lakatosnénak hasonló támában leirtakat. Jár neked a jubileumi jutalom!!!

Kedes Mária!
Sokoldalú megközelítésben, törvényekkel alátámasztva kaphatsz választ,ha ellátogatsz a www.osztalyfonok.hu oldalra, s lefelé görgetve sárga mezőben rákattintasz a "TANÁCSADÓ" címkére, s ott pedig a jobb felső sarokban a JUBILEUMI JUTALOM témára. A tanácsadás egy ideje szünetel, de a 2008-as évre vonatkozó tv.-ek uazok.Itt találsz tv.-számot, amivel indokolhatsz. Úgy tudom, 3 évig lehet megreklamálni. Ha kell, fogadj iskola jogászt. Ellenben lehet, hogy igazat adnak Neked, de nem fizetnek ki.Üdv.: Közszolga.

A hónap helyesen március.

Köszönöm szépen ! Igazán gyors volt a válasz.

Kolleganő nyugdíjba ment január 17.-től. A felmentési idő 8 hónapjából 4-et ledolgoztattak vele, melynek az utolsó hónapjában szabadságon volt. április 16-tól május 16.-ig.
Kérdésem, hogy megjár-e helyettesítési díj április 16.-tól, vagy csak május 16.-tól.

Létezik valahol helyettesítési díj?

Hát a törvényben:)
Rendes szabadság idejére nem jár, s van még szűkítés, de elméletben létezik.. Sőt gyakorlatban is, attól függ kinek:és hol:):)

"Ha elsőre nem sikerül, akkor próbáld lelkesebben"
Üdv: Gizus

aurin
A jubileumi jutalom csak a közalkalmazotti és köztisztviselői jogviszonyban eltöltött évek után jár. A besorolás az egy más téma, ott figyelembe kell venni a más munkahelyen alkalmazottként eltöltött időt is (a vállalkozóként eltöltött időt még ott sem lehet figyelembe venni!). Kár vele foglalkozni mert 7 év után nem jár jubileumi jutalom.

Nyugdíjasként dolgozom,közel két éve.Az idén végleg befejezem.Kérdésem jár e nekem nyugdíj emelés vagy nem?
Ha igen kérvényeznem kell e vagy esetleg automatikusan folyosítják?

Oldalak

Szólj hozzá!

Plain text

  • Engedélyezett HTML formázás: <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A sorokat és bekezdéseket automatikusan felismeri a rendszer.
SPAM SZŰRŐ (Captcha)
Ezt a kérdést azért tesszük fel, hogy kiszűrhessük az automatikus spam robotokat.
Image CAPTCHA
Írd be a képen látható karaktereket!